Petank - Petanque

Fransa kökenli bir oyun olan Petank'ın Fransa'da 700 bin civarında lisanslı oyuncusu vardır. Rekreasyon etkinliği olarak  yaygın biçimde oynanan bir spor olan Petank, Akdeniz Oyunları ve Dünya Spor Oyunları gibi önemli organizasyonlarda da yer almaktadır.
Uluslararası Federasyonu (FIPJP) 1958 yılında  kurulmuştur. 4m X 15 m boyutlarında kum, çakıl, toprak, çim türü zeminlerde, 70 - 78 mm çapında metal toplarla, tekler, çiftler veya üçler kategorilerinde oynanır. Ayrıca tanımlanmış zor hedeflerin vurulması suretiyle oynanan vurma oyunu (Altın Nokta) vardır. Dünyada çok yaygın bir sistem olan Petank oyunu, ülkemizde de hızla yaygınlaşmaktadır.Oyun iki takım arasında oynanır. Takımlar, bir, iki ve üçer kişiden oluşabilirler. Takımları oluşturan kişi sayılarına göre, oyuncuların elindeki bilye sayıları değişir:

  • Bir oyuncudan oluşan ekiplerde (tete-a-tete) her bir oyuncunun elindeki bilye sayısı 3
  • İki oyuncudan oluşan ekiplerde (doublette) her bir oyuncunun elindeki bilye sayısı 3
  • Üç oyuncudan oluşan ekiplerde (triplette) her bir oyuncunun elindeki bilye sayısı 2
Oyuna başlayacak ekip yazı/tura ile belirlenir. Başlangıcı yapacak takımın oyuncusu, zemine çapı 40-50 santim kadar bir çember çizer ve hedef minik bilye cochonnet*'yi 6 ila 10 metre arası bir uzaklığa fırlatır. Tüm bilyeler, ayaklar bu çemberin içindeyken oynanır.

Hedef olacak cochonnet gerekli uzaklığa yollandıktan sonra yine ilk takımın oyuncusu elindeki bilyeyi cochonnet'nin en yakınına kondurmaya çalışır.
Başlangıcı yapan takım ilk bilyesini oynadıktan sonra sıra ikinci takıma geçer. Bu sefer, bu takım oyuncuları bilyelerini diğer takıma nazaran daha yakına kondurmaya çalışırlar.
Bilyeleri daha yakında olan takım (tek bilye dahi olsa) sırayı diğer takıma devreder. Eldeki bilyeler bitince puanlar sayılır.
Cochonnetnin en yakınına kendi bilyelerini kondurmuş olan takım seti kazanmış olur. En yakındaki toplam bilye sayısı kadar puan alır ve diğer sete geçilir.
Oyunlar sonrasında puanı 13'e ulaşan takım partiyi kazanmış olur.

______________________________________________
*:  cochonnet: minik hedef

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Teşekkür ederim.